Utopia Ensemble – ‘Salve Susato’
Datum/Tijd
vr 15 mei 2026 | 20.00 - 21.15
Locatie: Goede Rede
oude-muziek
Van stadsmuzikant tot drukker: Tielman Susato liet het 16e-eeuwse Antwerpen zingen en swingen. Het Utopia Ensemble brengt een levendig portret van deze muzikale ondernemer met chansons, missen en dansen van Susato en zijn tijdgenoten Josquin, Gombert en Lassus – muziek die bruist van verbeelding en vakmanschap.
Volwassenen: € 22,- Tot 18 jaar: € 5,-
Toelichting op het programma
Van stadsmuzikant tot bedrijfsmagnaat: Tielman Susato was een sleutelfiguur in het 16e-eeuwse muziekleven van Antwerpen. In zijn drukkerij Den Cromhorn verschenen schitterende polyfone uitgaven, waaronder meer dan negentig chansons van zijn eigen hand. Zijn muziek ademt de energie van een bloeiende stad en weerspiegelt de rijkdom van de renaissancecultuur.
In ‘Salve Susato’ brengt het Utopia Ensemble een muzikaal portret van deze veelzijdige man – componist, uitgever, drukker en zakenman. Naast Susato’s eigen werken klinken composities van tijdgenoten die in Antwerpen werden uitgegeven, zoals Josquin Desprez, Nicolas Gombert en Orlandus Lassus. Hoogtepunt is Salve quae roseo decora serto, Susato’s ode aan zijn geliefde stad die zijn dromen vleugels gaf.
Concert i.s.m. Organisatie Oude Muziek.
Programma
- Tielman Susato
Mille regretz fera mon povre cueur - Thomas Crecquillon
Je suis aymé de la plus belle | Mort m’a privé - Nicolas Gombert
Triste départ - Tielman Susato
Mon amy (Ronde) - Josquin Desprez
Mille regretz - Tielman Susato
Mille regretz / Les miens aussi | Si de present peine j’endure | Salve quae roseo serto (prima pars) | Sanctus (uit: Missa In illo tempore) | Hoboecken dans (Ronde) - Jean Lecocq
Le bergier et la bergiere - Tielman Susato
O wrede fortune ghy - Jacobus Clemens non Papa
Een Venus schoon - Orlandus Lassus
Perch’io veggio | Madonna, mia pieta - Tielman Susato
Wo bistu (Ronde) | Ronde | Agnus Dei (uit: Missa In illo tempore) | Pere eternel
(Programma onder voorbehoud)
Utopia Ensemble
Het Utopia Ensemble bestaat uit vijf Vlaamse zangers die hun ervaring bij gerenommeerde formaties als Collegium Vocale Gent, Huelgas Ensemble, de Nederlandse Bachvereniging en Capilla Flamenca bundelden. Sinds hun debuut in 2015 tijdens het Oude Muziekfestival in Warschau heeft het ensemble internationaal succes, met lovende recensies voor hun opname van de Lamentaties van Cristóbal de Morales.
Utopia was in 2017 en 2019 te gast op het Festival Oude Muziek Utrecht en het Festival van Vlaanderen, en staat bekend om zijn verfijnde klank en levendige interpretaties.
Musici
Michaela Riener – mezzosopraan
Bart Uvyn – contratenor
Adriaan De Koster – tenor
Lieven Termont – bariton
Guillaume Olry – bas
Jan Van Outryve – luit
